Medik

Gizlilik Politikası

Bu gizlilik politikası 30 Ekim 2015 itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Bu gizlilik politikası Yazılım Parkı Bilişim Teknolojileri D.O.R.P. Ltd. Şti. (Yazılım Parkı) tarafından yapılandırılan Medik Uygulaması için geçerlidir. Bu uygulama, medikal fotoğrafları görüntülemek, medikal fotoğraf veri tabanı oluşturmak, veritabanına medikal fotoğraf yüklemek veya kullanıcıların birbirlerine medikal fotoğraf göndermesini kapsamaktadır.

Uygulama hangi bilgileri kapsar ve nasıl kullanılır?

Bu uygulama kullanıcı uygulamayı indirirken ve kayıt formunu doldururken girilen bilgileri almakta ve saklamaktadır.

Kullanıcı Bilgileri

Uygulamaya kayıt olmak için aşağıdaki bilgiler doldurulmalıdır.

  • Kullanıcı adı
  • Parola
  • E-posta adresi
  • Mesleği ve uzmanlık alanı

Kullanıcı adı, e-posta adresi, meslek ve uzmanlık alanı bilgileri; veritabanlarında şifresiz olarak tutulmaktadır. Parola bilgileri ise şifreli tutulmaktadır. Alınan kişisel kullanıcı bilgileri sadece kullanıcının kendisine özeldir. E-posta ve parola gibi bilgiler üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır.

Kullanıcılar; kullanıcı bilgilerinin gizliliğini korumaktan, kullanıcı bilgilerini üçüncü şahıslarla paylaşmamaktan ve kullanıcı bilgileri adı altında gerçekleşen her türlü zarar ve kayıplardan sorumlu olduklarını onayladığını kabul eder. Kullanıcılar; kullanıcı bilgilerinin kaybı veya herhangi bir güvenlik ihlalinde Yazılım Parkı'na ait olan destek@medik.com adresine mail ile bilgilendirme yapmayı kabul eder.

Yazılım Parkı, kullanıcının veya kullanıcının bilgilerin ulaşan üçüncü şahısların, bu bilgileri açıklaması/yayınlamasından ve herhangi bir şekilde kullanıcının kendisinden bilgilerin çalınmasından sorumlu değildir.

Kullanıcı Tarafından Paylaşılan Olgu Bilgileri

Yazılım Parkı, yüklenen fotoğrafları, başlıkları, açıklamaları, yüklenen tarihi, etiketi, etiketin kaç defa kullanıldığını, fotoğraf etiketlerinin ortak varyasyonlarını (yanlış yazımlara yönelik), etiket aramalarında görünen diğer etiketleri depolamaktadır. Uygulama sadece düzenlemiş fotoğrafları saklamaktadır. Düzenlenmemiş orjinal fotoğraflar, olgunun gizliliğini sağlamak amacıyla saklanmamaktadır (Düzenleme bilgilerine, Hasta Gizliliği » Tanımlayıcılar sayfasından ulaşılabilmektedir.). IP Adresi ve konum bilgileri yasal yaptırımlar nedeniyle depolanmaktadır.

Uygulama kullanılırken, kullanıcılar tarafından yüklenen medikal fotoğraflara yorum yapılabilmektedir. Yapılan yorumları, yapıldıkları tarih, yorum yapılan fotoğraf ve yorum yapılan fotoğrafı yükleyen kullanıcı bilgileri depolanmaktadır.

Uygulama kullanılırken, kullanıcılar tarafından yüklenen medikal fotoğraflar beğenilebilmektedir. Beğenilen fotoğraf, beğeni tarihi, beğenen kullanıcı, beğenilen fotoğrafı yükleyen kullanıcı bilgileri depolanmaktadır.

Uygulama içerisinde yer alan fotoğraf, yorum ve kullanıcılar, rapor butonu yardımı ile şikayet edilebilmektedir. Rapor edilen öğe (fotoğraf, yorum, kullanıcı), rapor tarihi ve rapor eden kullanıcı bilgileri depolanmaktadır.

Aynı zamanda uygulama içerisinde kullanıcı oluşturulma tarihi, kullanıcı bilgilerini güncellenme tarihi ve en son giriş yapılan tarih bilgileri tutulmaktadır.

Yukarıdaki maddelerde geçen bilgilendirme unsurları kullanıcı tarafından sağlanan olgu bilgileri olarak anılacaktır. Kullanıcılar tarafından yüklenen tüm bu unsurlar; yerel gizlilik mevzuatları ile uyumlu olacaktır. Kimlik belirten tüm bilgiler yüklenen fotoğraflardan silinmelidir ve bu tür bilgilerin hiç biri fotoğraf başlığı, açıklama ve yorumlarda bulunmamalıdır. Uygulamada hali hazırda, kimlik vb. özellikleri temizlemek için el ile ve otomatik araçları barındırmaktadır ancak bu araçların varlığı, hastalar ve diğer kullanıcıların yasal haklarını korumak için yeterli bulunmamaktadır. Fotoğrafları sisteme yüklemeden önce yazılı Hasta Onam Formu alınmış olmalıdır.

Uygulamada, sağlık profesyoneli olduğunuzu belirtilebilir. Bu özellik kullanılmak istenirse, bazı ek soruların cevaplanması gerekmektedir. Sağlık profesyoneli olunduğu onaylanan kullanıcının durumu Onaylı Sağlık Profesyoneli olarak görüntülenmektedir.

Kullanıcılar, yükledikleri fotoğrafları diğer sosyal medyalarda paylaşabilmekte, e-posta veya ile bağlantı olarak gönderebilmektedir.

Kullanıcılar, profillerine ek bilgiler ekleyebilmektedir. Bu özellik seçildiğinde gerçek isim, şehir, kurum, web sitesi adresi bilgilerini, kısa özgeçmişini ve profil fotoğrafının yüklenebilecek alanlar açılacaktır. Kullanıcı verdiği bilgilerden kendisi sorumludur.

Ek olarak Medik uygulaması bazı verileri otomatik olarak algılayabilir. Bu veriler, IP adresi, işletim sistemi gibi verilerdir.

Tüm bilgiler Yazılım Parkı'na ait sunucularda depolanmaktadır. Verilerin hiç bir şekilde üçüncü şahıslarla paylaşılmamaktadır. Yazılım Parkı gerektiği durumlarda, iletişim için verilen e-posta adresine, sistem ile ilgili güncelleme/düzenleme bilgilerini, anlık bilgilendirme ve promosyonları gönderme hakkında sahiptir. Bilgilendirme mesajları hesap ayarlarından düzenlenebilmektedir.

Uygulama gerçek zamanlı konum bilgisini topluyor mu?

Medik uygulaması gerçek zamanlı konum bilgisini toplamamaktadır.

Üçüncü şahıslar uygulama tarafından toplanan verilere erişim sağlayabiliyor mu?

Bazı durumlarda, kullanıcı rızası alınmaksızın üçüncü şahıslar verilere erişebilmektedir. Bu durumlar aşağıda belirtilmektedir.

Verileri,

  • Mahkemeler tarafından talep edildiği veya benzeri bir kanunu gereksinimde,
  • Yazılım Parkı, adil olduğunu düşündüğü durumlarda (sahtekarlık, hükümet isteği, vb.), kendi haklarını korumak ve kullanıcı güvenliğini sağlamak için,
  • Yazılım Parkı, e-posta adreslerini başka bir yerde kullanılmayacak şekilde e-posta hizmeti sağlayan firma ile,
paylaşabilmektedir.

Kullanıcıların vazgeçebilecekleri hakları nelerdir?

Kullanıcılar uygulamayı kaldırarak tüm bilgilendirmeleri haklarından vazgeçebileceklerdir. Kullanıcılar uygulamayı uygun bir şekilde kaldırmalıdırlar. Ancak uygulama tamamen kaldırılsa bile, gizlilik politikasının tümü veya bir bölümündeki değişiklikler e-posta ile iletilmeye devam edilecektir. Yine yüklenen fotoğraf, yapılan yorum ve fotoğraf başlığı, açıklaması hakkında herhangi ihlal bulunması durumunda bilgilendirme yapılmaktadır.

Medik uygulamasından kullanıcı hesabı tamamen silinememektedir. Hesabınızla ilgili silme isteği destek@medik.com e-posta adresine bildirilebilir. Yazılım Parkı sunucularından silinen fotoğraflar başka medikal eğitim siteleri ve elektronik dergilerde yayınlandığında kaldırılmayabilir.

Veri Tutma Politikası, Bilgi Güncelleme

Medik uygulası, kullanıcı hesabını silmediği sürece, kullanıcının verdiği bilgileri sunucularında tutmaktadır. Kullanıcılar tarafından yüklenen fotoğraflar uygulamadan tamamen silinebilmektedir. Fotoğraf bir defa silindikten sonra tüm referanslar, yorumlar ve beğeniler silinmiş olacaktır. Yazılım Parkı sunucularından silinen fotoğraflar başka medikal eğitim siteleri ve elektronik dergilerde yayınlandığında kaldırılmayabilir. Kullanıcı Yazılım Parkı'na hesabının silinmesi için ulaştığı takdirde 7 iş günü içerisinde hesabı ve aktiviteleri silinecektir.

Güvenlik

Yazılım Parkı kullanıcılarının güvenliği ve bilgilerinin gizliliği için fiziksel, elektronik ve prosedürel olarak üst seviye koruma sağlamakta ve belirli aralıklarla bakım yapmaktadır. Örneğin uygulama dahilindeki tüm parolalar şifreli olarak tutulmaktadır. Uygulamanın barındırıldığı sunuculara çalışanlar tarafından limitli erişim bulunmaktadır. Kullanıcıların erişim bilgilerini koruması ve ikinci şahıslarla paylaşmaması gerekmektedir.

Değişiklikler

Bu gizlilik politikası gerekli görüldüğü durumda güncellenebilmektedir. Gizlilik politikası güncellendiği zaman e-posta yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Kullanıcılar gizlilik politikasında yapılacak herhangi bir değişikliği tavsiye edebilir. Aksi belirtilmedikçe, gizlilik politikasının en son sürümü, kullanıcıların tüm bilgileri için geçerlidir. Kullanıcıların haklarını daha az koruduğu düşünülen hiç bir madde ve uygulama değiştirilmeyecektir.

İzin

Medik uygulamasının kullandığı servisleri kullanılarak, gizlilik politikasında belirtildiği şekilde; kişisel kullanıcı bilgileri, kullanıcı tarafından paylaşılan olgu bilgileri, kullanıcı tarafından eklenen isteğe bağlı bilgiler ve otomatik veri algılama işlemlerinin hepsine izin verilmiştir. İşlemden kasıt; kullanıcının bilgisayarlarında, akıllı telefonlarında veya Medik uygulamasının kullanıldığı diğer cihazlara yerleştirilen çerezlerdir. Uygulamayı kullanırken, gizlilik ile ilgili her türlü sorunların için Yazılım Parkı'na destek@medik.com adresinden veya iletişim formundan ulaşabilirsiniz. Yazılım Parkı istek ve şikayetlerde en kısa sürede yanıt verecek ve hataları düzeltmek için her türlü çabayı gösterecektir.

Bu politika kapsamında yer alan maddeler kullanıcıyı kısıtlamak veya yasaklamak amacıyla yazılmamıştır ve kanunlar kapsamında genişleyebilmektedir. Ancak Yazılım Parkı, herhangi bir yasadışı uygulamada saptanırsa kanun makam veya mercilerine başvurmak ile yükümlüdür.

EK: Hasta Gizliliği » Tanımlamalar